Spermie a saunovanie

Odborníci prichádzajú vždy s novými poznatkami. Najviac však dvíhajú prst nad nesprávnou životosprávou, alkoholom, fajčením, či nad stresovými situáciami. Prehrievanie mužských genitálií a tým pádom aj prehrievanie Vašich spermií tiež nie je najvhodnejšie.

Ani si neuvedomujete čím všetkým a kde všade môžete spermiám ubližovať. Máte vyhrievané sedačky v aute, doprajete si dlhší relax v horúcej vani, alebo sa vystavujete slnečným lúčom „naostro“, pracujete na notebooku, ktorí máte na kolenách…a chodíte do sauny…okrem iného…ale skôr ako sa rozhodnete, že do sauny už viac nevkročíte, zadržte! Prehriatie síce znižuje tvorbu spermií a dokáže zabíjať aj tie vo Vašich semenníkoch, ale je rozdiel akým spôsobom svoje „mužstvo“ teplu vystavujete a to napr. či si dáte pravidelne každý týždeň 30 min. horúci kúpeľ, alebo sa budete pravidelne saunovať. Rozdiel medzi saunovaním a kúpeľom je ten, že voda vedie teplo 30 x intenzívnejšie ako vzduch.

Jednoducho povedané – 10 min. kúpeľ v teplej vode okolo 42 °C je rizikový, zatiaľ čo 20 min. v saune pri teplote okolo 120 °C prežijete bez následkov. To, že je teplá voda vo svojej kategórii zabijak spermií č. : 1 vedia Japonci od nepamäti a preto si pred milostnými hrami doprajú dlhé kúpele v čo najteplejšej vode a tak zabránia vzniku nových spermií a prispejú k zániku existujúcich. Táto „antikoncepcia“ je tradíciou overená a funguje.

Samotným saunovaním sa semenníky síce prehrejú, ale ich teplota sa zvýši približne iba o 1 – 2 stupne. Ak však dodržiavate zásady správneho saunovania a dĺžka Vášho pobytu v saune nie je dlhšia ako 10 – 15 min. a po saunovej procedúre sa riadne schladíte, negatívny vplyv na Vaše spermie by mal byť minimálny ak vôbec nejaký. Dôležité je aj to aby ste svoj pohlavný orgán nemali priamo na lavici ale aby ste sedeli na plachte a ak je to možné, tak si ho vyložili na stehno. Zmenšíte tak samotné prehrievanie. Saunovanie je pre Fínov a Rusov už po stáročia tradíciou a ich populácia nevymiera, tak prečo by to nemalo platiť aj u nás.

Čiže saunovanie nemá až taký vplyv na tvorbu a život spermií a navyše poskytuje množstvo pozitívnych účinkov pre náš organizmus. K trvalému poškodeniu tvorby spermií dochádza vtedy, ak je muž vystavený dlhodobému a intenzívnemu pôsobeniu tepla. Ak sa mužovi zhorší stav spermií po tom, čo dlhšiu dobu navštevuje saunu, ide iba o prechodný stav, ktorý sa s ukončením saunovania vráti do normálu.