Za normálnej teploty a tlaku je to bezfarebná, číra kvapalina a to bez zápachu a chuti. V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách : v pevnom, v kvapalnom a v plynnom. Voda je najrozšírenejšou látkou na povrchu Zeme a zároveň je nevyhnutná pre správnu funkciu organizmu.
Približne až 70 % našej hmotnosti tvorí voda, ktorú denne strácame močením, potením, ale aj pri dýchaní a to 2 – 3 litre. Keď pociťujeme nedostatok vody vo forme smädu, je to už znak toho, že sme dehydrovaní.
Voda v našom tele okrem iného prispieva k správnemu priebehu chemických a metabolických reakcií. Najvyšší obsah vody je v mozgu a najnižší v zuboch, kostiach či v tukovom tkanive. Nedostatočné množstvo vody v ľudskom tele spôsobuje poruchy pri trávení, bolesť hlavy, ukladajú sa nám tuky, zvyšuje sa podráždenosť, únava a môžeme mať aj závraty. Naopak, škodlivé pre naše zdravie môže byť aj nadmerný príjem vody, ktorý zaťažuje obličky a aj srdce. Najlepšie pravidlo je piť vodu skôr, ako sa dostaví smäd a potom pravidelne počas celého dňa medzi jedlami. Počas letných dní je vhodné mať fľašu s vodou pri sebe.
Ak ste v priebehu dňa pili málo vody a chceli by ste to dobehnúť, vedzte, že nárazové pitie nie je vhodné a zbytočne tak potom zaťažujete svoj organizmus. Koľko litrov vody by sme mali prijať do nášho tela aby správne fungovalo závisí aj od toho, akú máme fyzickú či psychickú aktivitu, aké je počasie, ako sme na tom s naším zdravím, aký máme vek či koľko vážime. Pomocníkom pri zisťovaní správneho pitného režimu je Vaša farba moču, ktorá by mala byť v ideálnom prípade čo najsvetlejšia. Vo všeobecnosti však platí, že by sme mali vypiť denne 1,5 – 3 l vody. Počíta sa s objemom 20 – 40 ml tekutín na 1 kg hmotnosti človeka.
Do celkového objemu sa nezapočítava káva, pivo, alebo mlieko, ale ani voda vo forme polievok. Starší ľudia a deti majú tendenciu byť dehydrovaní, keďže majú zníženú schopnosť pociťovať smäd. Bez obmedzení sa odporúča piť pitná voda, ktorá je zložením ideálnou tekutinou pre zdravý pitný režim, ďalej sú to nekalorické nápoje ako pramenité stolové vody, alebo slabo mineralizované vody a to s vyváženým obsahom minerálov či nesladené čaje. V ideálnom prípade by mala mať voda izbovú teplotu, alebo byť len mierne chladná. Pocit ochladenia a osvieženia s ľadovou vodou trvá len veľmi krátko, voda sa rýchlo odparí a na koniec nám môže byť teplejšie. Pokúsme sa zahrnúť vodu do zoznamu našich povinností v rámci dňa, veď dodržiavať pitný režim je len otázkou zvyku.