Nudizmus, naturizmus, nahota v saune

Bezplavková zóna – zóna bez plaviek

Už samotný názov naznačuje, že plavky nechajte spokojne doma v skrini. Okrem nudapláží sa so zónou bez plaviek v dnešnej dobe už stretnete vo viacerých relaxačných centrách, keďže prevádzkovateľom záleží na Vašom zdraví, na dodržiavaní správnych zásad saunovania a v neposlednom rade na samotnej hygiene.

Plavky do sauny jednoducho nepatria a namiesto osohu narobia poriadnu šarapatu Vám, ale aj spolusaunujúcim. Plavky sú vyrábané zo syntetických materiálov a ako všetky umelé materiály tak aj „umelé plavky“ majú svoje hranice a kritériá, pri ktorých sa začnú meniť ich vlastnosti vplyvom teploty a následne sa z nich začnú uvoľňovať rôzne chemikálie a rakovinotvorné látky. Problém sa pri uvoľňovaní škodlivých látok z plaviek znásobuje, keď sa v plavkách v saune začnete potiť.

Pri samotnom potení sa póry Vašej pokožky otvoria a do tela sa dostávajú karcinogény práve z Vašich plaviek. Okrem toho sa škodliviny uvoľňujú aj do ovzdušia a tak ich v saune vdychuje naozaj každý. V zóne bez plaviek však nemusíte byť úplne nahí, veď máte predsa k dispozícii pomôcku na saunovanie a tou je plachta či uterák. Tá slúži nie len na prípadné zahalenie tela, ak máte ostych, ale hlavne na dodržiavanie hygienických zásad.

V saune by ste totiž mali mať plachtu pod celým telom, aby po Vás v saune nezostala kaluž potu. Vo svete je nahota v saunách úplne normálna vec. Ľudia sa tam premávajú nahí a nikto sa nad tým vôbec nepozastavuje. Je však len otázkou času, kedy aj k nám takýto naturizmus dorazí. Koniec koncov, veď nahé saunovanie prispieva k zdraviu a o to v saune, predsa nám všetkým ide.