Saunovanie v lete

Odborníci odporúčajú chodiť do sauny každých sedem dní, a to aj v lete! Nepotrebujete sa ohrievať, keď je vonku tak sparno? Práve naopak. Sauna i parný kúpeľ upravujú Vašu termoreguláciu, čiže v lete Vám nebude tak teplo!

Sauna pôsobí podporne pri diétach, pretože saunovaním si odvádzame tekutiny z nášho tela a intenzívne potenie pomáha látkovej výmene čo diétu skvele podporí aj v letných mesiacoch!

Niektorí namietajú, iní tvrdia, že saunovanie v lete je zbytočné a nezdravé. Do sauny sa však chodí pravidelne počas celého roka práve preto, aby ste účinky mohli na sebe pozorovať trvalo a zjavne. Ak saunovanie v lete prerušíte, automaticky účinky znižujete!

V lete dostáva imunitný systém rovnako zabrať ako v zime, hoci by sa mohlo zdať, že v zime je na choroby náchylnejší. Môže za to klimatizácia, teplotné extrémy, veľký rozdiel teploty počas dňa a noci, a tiež pobyt pri vode. Baktérie a vírusy, ktorým musí telo čeliť, číhajú na každom rohu. So saunovaním je to presne ako pri športe – ak poľavíte v tréningu, telo okamžite reaguje a oslabne v podobe nižšieho výkonu. Sauna pomáha telu zbavovať sa škodlivín a uľavuje dýchaciemu systému.

V lete dostáva organizmus skutočne zabrať

V lete dostáva organizmus skutočne zabrať, najmä kvôli extrémnym horúčavám v posledných rokoch. Nie je raritou, že sa teplota šplhá až k 40°C. Návštevou sauny aj v letných mesiacoch zabezpečíte telu lepšiu termoreguláciu. Tiež sa budete menej potiť a budete ľahšie znášať prechody z tepla do zimy. Telo je vystavené veľkému náporu a to niekedy môže končiť až kolapsom práve z dôvodu, že nie je zvyknuté na vysoké teploty.

Pravdou je, že svaly sa častokrát po vysokej námahe regenerujú ľadom a chladom. Na druhej strane aj teplo má po fyzickej námahe liečivé a regeneračné účinky. Preto je saunovanie perfektným doplnkom pre šport. Jednak svaly po výkone povolia v saune nahromadené napätie a tiež sa uvoľní rastový hormón, čím svaly naberajú na objeme.

Aj koža získava pravidelným saunovaním viaceré benefity. Spevňuje sa, uzdravuje, najmä ak ste náchylní na spálenie alebo máte inak citlivú pokožku. Sauna zvláčňuje pleť a dáva priechod tekutine v lymfatických cestách. Nehovoriac o tom, že sa čistia póry. Pravidelným pitným režimom, bez ktorého sa jednoducho v saune nezaobídete, si stratené tekutiny ľahko doplníte.

Dopad na psychiku v oblasti zdravého životného štýlu, do ktorého nepochybne patrí aj pravidelné saunovanie, je dokázaný. V letných mesiacoch je človek malátny a unavený, prekvapia ho horúčavy. Častokrát sa cíti vyčerpane, čo niekedy pramení skôr zo psychiky ako z telesnej schránky. Pobyt v saune pomáha odstraňovať nervozitu a doslova vyplavovať nahromadený stres. Tak prečo by ste si tieto výhody mali v lete odopierať?

Mimochodom, vo Fínsku za posledných päťdesiat rokov vzrástol počet sáun až trojnásobne, čo predstavuje celkovo 1,5 milióna sáun. O to zaujímavejšie je, že pri celkovom počte päť miliónov Fínov pripadá jedna sauna na troch obyvateľov. Znamená to to, že pre Fínov sauna nie je symbolom luxusu alebo statusu, ale životného štýlu bez rozdielu postavenia či pohlavia.