Saunovanie detí

Ohrievanie tela či už vlhkým alebo suchým vzduchom je síce príjemné a upokojujúce, ale predstavuje záťaž pre organizmus. Pre deti v saune preto platia iné pravidlá. Tolerancia detského organizmu na saunu a vysoké teploty je rozdielna oproti dospelému človeku. Rátajte aj s tým, že vystavovanie detí vyšším teplotám u nich vyvoláva väčšiu termoregulačnú nerovnováhu a dochádza aj k významnejšej reakcii srdcovo-cievneho systému. Preto si vyhrievanie s Vašimi drobcami doprajte až po konzultácii s detským lekárom.

Minimálny vek pre saunovanie detičiek je okolo pol roka. Viacerí lekári sú však názoru, že u detí je optimálne začať so saunovaním až okolo druhého – tretieho roku života. Aby saunovanie malo pozitívne účinky na organizmus, nestačí sa vyhriať len raz či dvakrát do roka. Pri pravidelnom saunovaní dochádza k zmierneniu stresu, psychickej aj fyzickej úľave, zlepšujú sa funkcie srdcovo – cievneho a aj dýchacieho systému.

Dôležitá je kombinácia sauny a otužovania, ktorá môže prispieť k celkovému zlepšeniu obranyschopnosti. Saunovanie však nie je pre každého. Existuje veľa zdravotných dôvodov pre ktoré by sa deti mali saunám vyhýbať. Medzi ne patria napr. vážnejšie infekčné ochorenia, najmä ak sú sprevádzané horúčkou, ale aj neinfekčné choroby. Ďalším dôvodom je nízky vek, pretože vtedy má dieťatko problémy s reguláciou tepla a jeho výdajom. Zdravotnou kontraindikáciou sú aj srdcovo – cievne ochorenia, ochorenia obličiek, rozsiahlejšie kožné ochorenia ako ekzém, psoriáza a pod. či ochorenia dýchacieho systému. Samozrejme je potrebný individuálny prístup.

V prípade miernych infekcií horných dýchacích ciest niektoré štúdie naznačili možný liečebný účinok saunovania. Predtým ako s dieťaťom do sauny vkročíte, mali by ste poznať základné zásady, ktoré platia pre deti v saune. Štúdie a skúsenosti poukazujú, že je vhodné navštevovať saunu aspoň raz za týždeň, a to niekoľko mesiacov po sebe, aby sa dosiahli očakávané pozitívne účinky saunovania na organizmus. Nerobte však nič nasilu, Vášmu dieťaťu sa pobyt v saune musí páčiť, inak mu ho znechutíte na celý život.

Riaďte sa pocitmi dieťaťa, čo mu je príjemné a čo naopak nie. Nezabúdajte pritom na pitný režim. Vo všeobecnosti majú byť pobyty na začiatku krátke – 3 až 7 minút s ohľadom na to či sa to dieťaťu páči a či ten pobyt v saune zvláda. Teplota by na začiatku mala byť nižšia a až postupne sa môže zvyšovať. Pred vstupom sa osprchujte teplou vodou a následne sa usušte. Po saunovaní sa zasa ochlaďte vlažnou vodou a opäť celé telo osušte. Deti nikdy nenechávajte v saune bez dozoru!

Na saunovú procedúru je dobré drobcov pripraviť predchádzajúcim otužovaním. Jeden zo spôsobov je vystavovanie detí chladu. Asi najprirodzenejšie je otužovanie vzduchom. Vhodné dávkovanie studeného vzduchu vrátane spania v izbe s teplotou okolo 18 °C a pravidelných vychádzok aj počas zimy by malo byť samozrejmosťou. Môžete skúsiť aj otužovanie chladnou vodou, ku ktorému budete pristupovať v pomalých krokoch. Cieľom je nevyvolať odpor detí voči studenej vode, ale pomaly ich na ňu privykať. S otužovaním môžete začať už u dojčiat kúpaním v primerane vlažnej vode.